Genel tanımıyla aniden ortaya çıkan ve belirli zaman aralıklarıyla tekrarlayan,  kişide korku ve yoğun sıkıntıya yol açan nöbetlerdir. genellikle kriz şeklinde yorumlanan bu yoğun nöbetler PANİK ATAK'larıdır. 

       Panik atakları birden bire ortaya çıkar, giderek şiddetlenir ve yaklaşık 10 dakika içinde şiddeti doruk noktasına çıkar. Atakların süresi 10-30 dakika olmakla birklikte nadir olarak 1 saat sürebilir ve kendiliğinden geçer.

 

Panik Atağının Belirtileri Nelerdir

 

 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma
 • Terleme, nefes darlığı
 • Çarpıntı 
 • Uyuşukluk, karıncalanma
 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi, düşecek gibi olma
 • Kontolünü kaybetme, çıldırma korkusu
 • Üşüme ya da sıcak basması
 • Etrafı farklı algılama
 • Titreme

 

           Panik bozukluk ise tekrarlayan ve beklenmedik ataklarla birlike, ataklar arasındaki zamanlarda başka atakların da yaşanabileceği konusunda sürekli endişe duyma,

         Panik atak sırasında ya da sonrasında kalp krizi geçirme, çıldırma noktasına gelme ve felç geçirme korkusu yaşama,

         Panik atak veya olumsuz sonuçlarına önlem olarak sokağa çıkmama, işe-okula gitmeme, yanında ilaç, su, alkol taşımak gibi daha önce yapılmayan davranışlarda bulunma gibi belirtileri olan ruhsal bir rahatsızlıktır.

         Panik bozukluk görülen birçok kişide AGORAFOBİ'ye rastlanabilir.

 

         Panik bozukluk bireysel terapilerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

        

 

 

 

 

Psikolog M. Berk KARAOĞLU

İZMİR TERAPİ VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ KURUCUSU


Etiketler

bozukluk panik aşırı endişeli olmak aşırı endişeliyim fenalık geçirmek panik atak geliştirmek mide bulantısı korku nöbetleri geliştiriyorum. boğulma endişe yoğun soluğun daralması yoğun endişe yaşıyorum panik nasıl olunur? hava alamıyorum yoğun endişe kadınlarda panik bozukluğun tedavisi yoğun endişe yaşıyorum bulantılar bir anda olan psikolojik hastalık yoğun endişe beklenmedik ataklar panik bozukluk tedavisi narlıdere yoğun endişe yaşayanlar anlatıyor bir anda olan psikolojik rahatsızlık panik atak yaşamak yaşam kaygısı yaşam endişesi aniden fenalık gelmesi panik bozukluk tedavisi güzelyalı yoğun korku fenalık gelmesi korku nöbetleri panik atak psikologları panik bozukluk tedavisi nasıl olur? panik atak izmir psikolog ateş basma panikliğin tedavisi bir anda fenalık gelmesi panik bozukluk nasıl bir hastalık karıncalanma hissi paniklik bir hastalık durumu mu? panik bozukluğun tedavisi panik bozukluk terapisti narlıdere panik bozukluk nasıl oluşur panik bozukluk nedir panik bozukluk belirtileri panik bozukluk terapisti kahramanlar panikbozukluk terapisti buca panik bozukluk terapisti bornova panik bozukluk terapisti konak panik bozukluk terapisti alsancak panik bozukluk terapisti izmir panik bozukluk terapisi panik bozukluk tedavisi konak panik bozukluk tedavisi buca panik bozukluk tedavisi kahramanlar üçkuyular panik bozukluk tedavisi bornova panik bozukluk tedavisi panik bozukluk izmir konak alsancak panik bozukluk alsancak panik bozukluk izmir pamik bozukluk tedavisi psikoloÄŸu panik bozukluk tedavisinde neler olur aniden olan psikolojik panik atak ve depresyon baÅŸdönmesi göğüs darlanması göğüsüm daralıyor hava alamama paniklik durumu paniklik öleceÄŸini düşünmek panik atak izmirpsikolog psikoloji erkeklerde baÅŸdönmesi baÅŸ dönmesi karınaÄŸrısı his soluk daralma terleme çarpıntı atak bozukluk alsancakta panik atak terapisti izmirde panik atak terapisti izmirde panik atak terapisi izmirde panik atak tedavisi panik atak terapist izmir panik atak tedavi panik atak nedir panik atak panik bozukluk nedir panik bozukluk izmir panik bozukluk tedavi

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com