Duygudurum Bozukluğu


Duygudurum bozuklukları,kişinin kendisini en az 2 hafta süreyle çökkün(depresif)en az 1 hafta süreyle manik(taşkın) durumunda hissetmesidir. Kişinin günlük hayatını etkilemesiyle dikkat çeker.


Bipolar Bozukluk Nedir?
Bipolar bozukluk; kişinin majör depresyon ile mani arasında sıklıkla değişen duygudurum haline girmesidir.


Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?
Hasta, majör depresyon halindeyken çökkünlük,yorgunluk,moral bozukluğu, aşırı uyku durumu, keyifsizlik,endişe ve azalan cinsel istek gibi hallere girerken,mani dönemlerinde hareketlilik, az uyku, fazla özgüven, abartılı konuşma,düşüncelerini durduramama ve cinsel istekte artış belirtileri gösterebilir.

 

 

Bipolar Bozukluk daha çok kimlerde görülür?

Çökkün(depresif) duygudurum bozuklukları erkeklerin %5 - %12 sinde görülürken, kadınlarda bu oran %10 - %25 arasında değişmektedir. 

Bipolar bozukluk ise depresyondan daha az görülür.

Depresyon kadınlarda yaygınken, bipolar bozukluk kadın ve erkeklerde eşittir.

Bipolar rahatsızlık genellikle 30lu yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Buna rağmen daha erken ve daha geç de görülebilir. Depresyon ise her yaş grubunda görülebilir.

Bipolar Bozukluk Tedavi Yöntemleri

En iyi sonuç veren tedavi farmakolojik tedavidir. İlaçlarla kontrol altına alınabilse de yineleme ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple içgörü kazanma amaciyla hem psikolojik terapilerin hemde ayni zzamanda psikiyatrik tedavinin anlami buyuktur. Cunku eger hasta hastaligi ile ilgili direnc saglarsa farmakolojik(ilac) tedavisinide reddedebilir.

 

Psikolog M. Berk Karaoğlu

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com