Önemli ve temel kurumlardan biri olan evlilik bireylerin birleşip karı koca olması sistemidir. Sağlam bir sistemin kurulması adına teknik bi analiz yapılması gerekmektedir. Yeni sistemin kurulmasında oluşabilecek sorunların meydana gelmeden önce önlenebilmesi ve oluşacak ailenin sağlıklı yapıya sahip olması amaçlanır. İlişkinin gelecekte karışılaşabileceği sorunları, riskleri öngörerek oluşabilecek durumları en aza indirgemek ve ilişkileri objektif bir gözle görerek, iletişim becerileri kazandırarak üstesinden gelebilme yeteneği kazandırır. 

      Evliliğe hazırlanırken bir takım idealler ve beklentiler vardır. Evlilik sonrası herşey hemen idelimizdeki gibi olamayacağı için hayal kırıklıkları ve sorunlar meydana gelebilmektedir. Evlilik öncesi beklenti, ihtiyaç, idealler hakkında konuşulması, tartışılması bireylerde farkındalık yaratmak adına önemlidir ve evlilik sürecinde de desteklenmelidir. Bazı evlilik öncesinde çift evlilik kararı ile aldıkları riskleri anlar ve lişkilerini tekrar gözden geçirmeye karar verebilir. Evlilik öncesi danışmanlık erken müdahaledir. Evlilikte sorunları ve boşanması riskini aza indirmektedir.

      Her bireyin diğer bireylerden kültür, yaşayış biçimi, tarzı, aile yapısı, görüşü, düşünce yapısı, hikayesi birbirinden farklı olabilir. Bireylerin biraraya gelmesi ile birlikte bu farklılılar birbirlerin tamamlamaz, zarar veren, yıkıcı durumları meydana getiriyorsa kendimizi ve partnerimizi tanımak doğru kararlar almak adına evlilik öncesi danışmanlık önemlidir.

      Evlilik öncesi danışmanlık alan çiftlerde evlilikle ilgili gerçek algıları oluşmuş, iletitişim, empati becerilerinin geliştirilmiş, karşılıklı anlaşmazlık ile nasıl baş edebileceklerini öğrenmiş olurlar. 

 

Psikolog Berk M. Karaoğlu

İZMİR TERAPİ VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ KURUCUSU

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com