Penis ve vajina birlikteliğinden hemen önce veya hemen sonra kişinin boşalma refleksini kontrol edemesi, istemsiz boşalmadır.

 

Nedenleri nelerdir?

Erken boşalma fizyolojik (nörolojik problemler, tansiyon veya diyabet gibi hastalıklar…) veya psikolojik (kaygı, stress, depresyon vb.) nedenlerden kaynaklı olabilir.

 

Ne zaman problemdir?

Erken boşalmanın problem olduğunu söyleyebilmek için verilebilecek net bir süre yoktur. Tamamen kişiyle alakalıdır. Erkeğin ve partnerinin cinsel tatminini yaşayabilmesini engelleyen sürede hızlı boşalmaya erken boşalma problemi denilebilmektedir.

 

Erken Boşalmanın Beraberinde Getirdiği Problemler:

  • Kişinin kendine olan güvenini düşürür
  • Performans kaygısı yaratır ve daha sonra yaşanacak olan cinsel ilişkilerinde erektil (sertleşme) problemlere neden olabilir.
  • Cinsellikte tatminsizlik, değerlilik hissetirme
  • Cinsel isteksizlik

 

Tedavi süreci nasıldır?

Cinsel terapi sırasında seanslara çift olarak gelinmesi beklenilmektedir. Her seansta cinsel terapi ve cinsellikle ilgili bilgilendirmenin yanı sıra aile terapisi de yapılmaktadır. Her terapi sonrası cinsel ödevler (“squeeze technique” denilen sıkıştırma tekniği ödevleri, pozisyon değiştirme ödevleri) verilmektedir ve her seans sonrası boşalma süresinin artarak başarıya ulaşıldığı görülebilmektedir.

 

 

PSK. M. BERK KARAOĞLU

İZMİR TERAPİ VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

 

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com