Çocukluk dönemi güzellikler olduğu kadar sorunlarla da doludur. Çocuk, çevresel uyumunu zorlaştıran, kendisine veya çevresine zarar verici veya yeni şeyler öğrenmesini ve yaşam performansını olumsuz açıdan etkileyen davranışlarda bulunabilir. Bu davranışlar genellikle çocuğun iç çatışmalarını yansıtmaktadır.

Bu davranış sorunları nelerdir?

 • İnatçı, hırçın, agresif davranışlar,
 • Küfür etme,
 • Yalan söyleme,
 • Bir eşyayı izinsiz alma
 • Parmak emme
 • Tırnak Yeme
 • Uyku Bozuklukları
 • Aşırı Hareketlilik
 • Fobiler ve Korkular
 • Saç Yolma
 • İçe Kapanıklık
 • Okula başlama problemleri
 • Tüm bu ve bunlar gibi davranışların normal olduğunu düşünüp yapmaya devam etme ısrarı

Nasıl ve ne zaman bu davranışların sorunlu olduğunu söyleyebiliriz?

Çocuğun bulunduğu gelişim aşaması bize davranışının normal olup olmadığını söyleyebilir. Örneğin, mülkiyet ve sahip olma kavramları 3 yaşından itibaren gelişmektedir. Bu nedenle 2 yaşındaki bir çocuğa izinsiz aldığı eşyalar için kızmak ve davranışını anormal olarak yorumlamak anlamsızdır. Ancak ilkokula gelmiş bir çocuk başka birine ait olan eşyayı izinsiz alma davranışını sürekli olarak gösteriyorsa bunun normal olmadığını söyleyebiliriz.

Anormal Davranışları Durdurmak İçin Terapistle Nasıl bir Yol İzlenir? 

Seanslarda çocukların yanısıra ebeveynler ve diğer bakım veren kişilerle de görüşmek çok önemlidir. Çocuklarla yapılan psikolojik görüşmelerde duygusal boşalım sağlamak sorunların ortadan kaldırılmasında son derece etkilidir. Bu duygusal boşalım sağlama yöntemlerine resim çizme ve oyun terapisi örnek verilebilir.

 

PSK. M. BERK KARAOĞLU

İZMİR TERAPİ VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

Etiketler

girememe içine toplum veriyorsa zarar kendine çocuk veriyorsa zarar çevresine çocuk uyum çevresel yolları gelme üstesinden bozukluğunun davranış gelirim üstesinden nasıl sorunlarının davranış kapanıklılık içe çocukta sorunları davranış çocukta fobisi köpek izmir psikoterapist fobisi köpek izmir psikolog korkusu binme uçağa izmir psikoterapist fobisi köpek izmir hipnoterapist izmir hipnoterapist korkusu yalan izmir psikolog fobisi yalan izmir hipnoterapist fobisi yalan izmir psikolog fobisi yükseklik izmir psikolog korkusu yükseklik izmir psikoterapist korkusu yükseklik izmir psikolog fobisi karanlık izmir psikolog fobisi karanlık izmir psikolog söyleme yalan fobisi karanlık izmir sorunları davranış korkusu asansör izmir fobisi asansör izmir psikolog veriyorsa zarar çevresine çocuk psikoterapist fobisi asnasör izmir yeme tırnak terapist fobisi asansör izmir emme parmak sorunları davranış düşükse performansı yaşam çocuğun ıslatma alt çocuklukta inatlaşıyorsa çok çocuk inatsa çok çocuk agresif çok çocuk söylüyor yalan çok çocuk söylüyorsa yalan seanslarda çocuk yoruluyorsa seanslarda çocuk problemleri bayılma okulda çocukta sorunları bayılma okulda problemleri bayılma okulda anormal davranışları çocuğun değilse normal davranışları çocuğun izmir terapi sorunları davranış alsancak terapi sorunları davranış bayraklı terapi sorunları davranış balçova terapi sorunları davranış karşıyaka terapi sorunları davranış konak terapi sorunları davranış balçova terapi sorunları davranış hatay terapi sorunları davranış narlıdere terapi sorunları davranış güzelbahçe terapi sorunları davranış kahramanlar terapi sorunları davranış urla terapi sorunları davranış izmir terapi sorunları davranış psikolog sorunları davranış psikolog sorunları davranış izmir psikolog çözen sorunlarını davranış piskoterapist izmir su korkusu psikoterapist izmir su korkusu psikolog izmir su fobisi psikolog izmir su fobisi psikoterapist izmir su korkusu psikolog izmir hayvan korkusu psikoterapist izmir hayvan korkusu izmir hayvan fobisi hipnoterapist hayvan fobisi terapist hayvan fobisi psikoterapist izmir izmir hayvan fobisi psikolog izmir izmir fobi hipnoterapist izmir fobi terapist izmir fobi psikoterapist izmir fobi psikolog psikolog izmir fobi psikolog izmirpsikolog agresif korku fobi sorunlar

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com