NEDEN BENZER İLİŞKİLER BENİ BULUYOR?

*Çoğu kişi ilişkilerinde hep benzer döngüler içerisinde olduğunu ifade etmekte ve bu durumdan yakınmaktadır. Kişiler ilişki seçimlerinde sağlıksız ilişkileri tercih ettiğini fark etmek ile birlikte ilişkiyi sonlandırmakta zorluk yaşamakta ve hep benzer döngüler içerisinde olmaktadır.

*Kimi zaman anne-babalarımızı eleştirmenin yanında onları rol model aldığımız ve sevgiyi öğrenme biçimimiz bu olduğu için eleştirdiğimiz ebeveynlerimiz zamanla ya ilişki içerisinde partnerimize karşı biz olmaktayız ya da kendi kök ailemize benzeyen kişileri partner olarak seçmekteyiz başlarda bu durumu adlandıramasak da çoğu zaman şemalarımızı tetikleyen kişileri seçmek ilişki dinamiği açısından çok da sağlıklı olamamaktadır.

*Devamlı olarak benzer döngüleri yaşama, eleştirdiğimiz halde aynı tip partner seçiminde bulunmak bir noktada bilinçdışımızda zorlukların üstesinden gelmek adına hep aynı kişileri seçme eğiliminde oluruz. Bir noktada bu kişiler bizim güvenli olarak tabir ettiğimiz konforlu alanımızdır. Bu kişilerin ne yapıp-yapmayacağı olasılıkları üzerine tahminlerimiz daha olasıdır. Onlardan gelecek davranışları kestirebilir ve tutarlı olacağını düşünürüz yani bir noktada beynimiz onları tanıdığı için bir tehdit algılamamakla birlikte rahat sistemin devrede olduğu ilişkilerdir.

*İnsan beyni çoğunlukla kolaya kaçmayı tercih etme eğilimindedir, rutinin dışına çıkmak istemez. Örnek olarak, bizler her gün alıştığı, gördüğü yani rutini dışındaki bir durumu adlandırmak ve alışmak istemez. Bu durumlardan dolayı şemalar oluşur. Oluşturmuş olduğumuz bu şemalar sayesinde, insan beyni düşünce, duygu ve kişilikleri gruplaştırma yolunu tercih etmektedir. Bir nokta bu şekilde kodlamış da diyebiliriz.

*Bizler romantik ilişkilerimizde doğru-yanlış olarak bakmayız, tandık olan bize tanıdık, alışılmış gelenleri tercih etme eğiliminde oluruz. Bu noktada bahsetmiş olduğumuz şemalar, erken çocukluk döneminde kodlanmış olan ilk bakım verenlerin bu ebeveynlerimiz, ilk öğretmen, bakıcı gibi kişilerden kazanmış olduğumuz ve yetişkinlik döneminde ilişkilerimize yansıyan kodlamış olduğumuz, öğrendiğimiz sevgi anlayışını tercih ettiğimiz kişilerdir.

*Şemalarımızı öğrenmek  kendimizi tanımak, ilişki dinamiklerimiz, iş-aile-sosyal-romantik ilişkilerde yaşadığımız problemlerin ve neden benzer döngüde ilişki yaşadığımızı adlandırmak adına oldukça önemlidir.

PSİKOLOG SUDE CEMRE ÖZKUL

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com