KONFOR ALANI NEDİR?

*Konfor alanı, kişinin kendisini rahat ve güvende hissettiği, kendisini rahat ettirecek zihinsel, duygusal ve zihinsel sınırları belirleyen alan. Konfor alanı, kişinin otomatik davranışlarını ve bazı düşünce kalıplarını ifade eder. Bu alanı kişi kendisi için oluşturmaktadır. Rahatlık alanı veya başka bir tabirle kontrol edebildiğini düşündüğü alandır. Konfor alanı, kişilerin psikolojik alan olarak da tanımlanır.Her kişinin kendine ait konfor alanları vardır.

KONFOR ALANI DIŞINA NASIL ÇIKABİLİRİM?

*Konfor alanı dışına çıkmak oldukça zordur, küçük küçük adımlarla başlamaktadır.Küçük adımlar bile kişide kaygı ve korkuyu tetiklemektedir. Burada önemli olan kaygı ve korkuyu kabullenmektir. Konfor alanından dışarıya çıkmaya başladıkça kişide belirsizlik oluşmaya başlar. İstikrarlı davranmak oldukça önemlidir. Çünkü beyin belirsizliklerden hoşlanmaz. Konfor alanı içerisinde olan kişi, kendisini hayatın akışına bırakmamaktadır. Eğer ki kişi, kendisini hayatın akışına bırakmışsa, daha rahat bir tutum sergiliyor ise, konfor alanı dışına çıkmayı başarabilmiştir.

KONFOR ALANINDAN ÇIKMANIN FAYDALARI

-Kişiyi öğrenmeye iter.

-Kişiyi büyümeye iter.

-Kişi, daha uyum sağlayıcıdır.

-Daha tatmin edici bir hayatı olur.

 -Denge kurmayı sağlar.

-Güvende hissettirir.

-Stres’i azaltır.

KONFOR ALANINDAN ÇIKMANIN İLİŞKİLERE KATKILARI

-Çiftler büyümüş olur ve yeni deneyimler ile ilişki güçlenebilir.

-Bu yeni deneyimler ile çiftler arasında heyecan ve tutku oluşabilir.

-Çiftlerin bir noktada iletişim becerileri de gelişmiş olur, anlayış ve uyum artmaktadır.

-Konfor alanının terk edilmesi ile empati yetenekleri gelişmiş olur ve bu da tabi ki ilişkiye olumlu bir katkı sağlamaktadır.


PSİKOLOG SUDE CEMRE ÖZKUL


ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA  MERKEZİ


Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com