Rüya Nedir?

Rüyaların yüzyıllardır çözülemeyen sırrı bir çok bilim adamının ve psikoloğun da ilgisini çekmiştir. Rüyalarla ilgili yapılan araştırmalardan en dikkat çekici olan hiç şüphesiz ki Frued’un araştırmaları olmuştur. Ünlü bir psikanalizci olan Freud rüyaların bilinçaltımızın yansıması olduğunu savunur.Bu; uyanıkken bilinçaltımızda bastırılan her duygunun sansürsüz dışarı vurumu olduğu anlamına gelir .

Psikoloji de,rüyaların gelecekten haber verme amaçlı değil,iç dünyamızın bir sesi olduğunu destekler.

Freud rüyalardaki her cismin sembol ettiği farklı nesneler ve duygular olduğunu söyler. Örneğin silah, penisi temsil ediyorken, dolap-kutu gibi cisimler vajinayı temsil eder.
İnsanlar dışa vuramadıkları cinsel arzu yada eksiklikleri rüyalarında sembolize ederek aktarırlar.


Freud’un Rüya Hakkındaki Sözleri

Rüyalar, bilinçaltına giden kral yoludur.

Her insan gördüğü rüyanın tabiridir.

Rüya, rüya gören kişinin ruhsal bir eylemde bulunmasıdır.

Vücudunun belirli bir yerinde hafif bir sıcaklık duyumsayan kimse, rüyasında ateş üzerinde yürüdüğünü görebilir. Yani düşler, bir hekime vücutta meydana gelen bir takım değişikliklerin ve hastalıkların ilk sinyallerini verebilir.


Uykudan henüz uyanmış birinin incelikli olmayan yargılaması, düşlerin başka bir dünyadan geldiğini değil de, kendisini başka bir dünyaya götürdüğünü varsayar.

Deneyimler, en sık olarak en sıcak tutkularımızın odaklandığı şeyleri düşümüzde gördüğümüzü söyler.

Düşte, uyanık belleğimizin ulaşamadığı bilgilere ulaştığımızı ve onları hatırladığımızı kabul etmek zorundayız. Düş yaşamı hiperamneziktir(unutulabilir).

Soluklanan akciğer, düşte gürül gürül yanan bir ocakla, boş kutu ya da sepetlerle; mesane yuvarlak, çanta biçimli nesnelerle; erkek cinsel organı ise klarnetin üst kısmıyla, pipoyla ya da bir kürk parçasıyla (genital bölgedeki kıllardan dolayı) temsil edilebilir.

Sopa, ağaç gövdesi, şemsiye, bıçak, mızrak, tırnak törpüsü ve tüm silahlar penis sembolü olarak; kutu, sandık, dolap, gemi, ve her türlü kap da vajina sembolü olarak rüyalarda yer alabilir.

Gözlemlerime göre her rüya direkt olarak sahibiyle ilgilidir yani bencilcedir. Ne zaman rüyamda başka bir insanı görsem, kendi egomun özdeşim yoluyla bu diğer kişinin arkasına gizlendiğini rahatlıkla varsayabilirim.


Rüyada merdiven inip çıkmak cinsel ilişkiyi sembolize eder. Duvarlar erkek, odalar ise kadın sembolüdür.

Rüyada görülen küçük hayvanlar ve haşarat küçük çocukları, örneğin istenmeyen kardeşleri temsil eder.

Cinsel organlar rüyalarda vücudun diğer kısımlarıyla da temsil edilebilir. Örneğin penis yerine el ya da ayak; vajina yerine ise ağız, kulak, hatta göz yer alabilir.

Ölümün düşlerdeki en yaygın sembolü yolculuğa çıkmaktır.

 

Psikolog M. Berk Karaoğlu

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com