Borderline kişilik bozukluğu nedir?
Borderline kişilik bozukluğu kişinin karekterinin iki zıt kutupta bulunabilmesi durumudur. Bu kişilerde gri yoktur. Kendilerini çok değerli görürken bir anda çok değersiz görüp,intihara teşebbüs edebilirler. En sık intihar oranı da bu hastalıkta görülür.

 

 

Borderline kişilik bozukluğunu nasıl farkederiz?

Bir kişinin borderline olduğunun ipuçlarını bulmak için; aşağıdaki maddelerin en az ikisini olağandışı fazlalıkta hastada gözlemlemek gerekmektir.

1-Alkol kullanmak
2-Para harcamak
3-Seks
4-Yemek yemek
5-Araba kullanmak

Bu hastalarda,
Ahlaki değerlerlerde ani değişiklik,
İlişkilerinde dengesizlik,
Kişileri gözünde aşırı büyütme yada gözünden çıkarma,
Sürekli boşlukta hissetme,
Paranoid düşünceler,
Kendine zarar verme(jiletleme,intihar girişimleri vb...)
Sonunu düşünmeden hareket etme,(hızlı araba kullanımı,fazla miktarda alkol ve uyuşturucu kullanımı vb...)
Duygudurumlarında anlık tepkisellik fazlasıyla görülebilir.

Borderline kişilik bozukluğu kimlerde görülür?
Bu hastalık erken erişkinlik döneminde başlar. Zorlu ve sıkı bir tedavi ile ileri yaşlarda kontrol altına alınabilir. Bu 40’lı yaşları biraz geçmektedir. %75 oranında kadınlarda görülür.


Borderline kişilik bozukluğunu diğer hastalıklardan nasıl ayırırız?
Borderline kişilik bozukluğu duygudurum bozukluğuna çok benzerdir. İki bozukluğu birbirinden ayırmak için süreye ve erken başlangıç dönemlerine dikkat edilmelidir.
Borderline kişilik bozukluğu aynı zamanda narsisizm ile de benzerdir. Fark olarak narsisizm de kendine zarar verme,intihar girişimleri bulunmaz. Narsisizmde kişiler dışlanma korkusuna sahip değillerdir.

Borderline Kişilik Bozukluğu nasıl Tedavi Edilir?

Aslında psikiyatri literatüründe kişilik bozukluklarının tedavisinin tümüyle başarılı sonuçlandığına dair herhangi bir ibare olmamasına karşın yeni gelişen psikoterapi yöntemleriyle birlikte(şema terapi,emdr,diğer bilinçaltı yöntemler vs...)kişilik bozukluklarının önemli ölçüde düzeldiği ve kişinin hayata dair işlevselliğinin arttığı görülmektedir. Bu uygulanan psikoterapi yöntemlerinde genellikle gerek aile gerek arkadaş gerek karşı cinsle ilişkiler ele alınmaktadır. Ancak bu terapiler belli bir zaman almakla birlikte danışanların hayat kalitesini arttırmaya yönelik somut adımlar attırmaya elverişlidir.
Bu hastalığa psikiyatrik bir takım bozukluklar da eşlik edilebileceğinden ilaç kullanılması gerekebilir. Her ne şekilde yardım edilecekse de bilinmelidir ki bu uzun ve zorlu bir yoldur. Öncelikle bir uzmandan bilgi ve yardım alınmalıdır.

Psikolog M. Berk Karaoğlu

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 

Menü

Tüm hakları saklıdır. 2023

izmirterapist.com